ابزار قالی بافی چیست؟ [لیست کامل هرآنچه نیاز دارید]

ابزار قالی بافی چیست

ابزار قالی بافی چیست؟
کدام ابزار را برای شروع نیاز داریم؟
کدام ابزار بافت فرش ضروری و کدام ضروری نیست؟
بهترین ابزار قالی بافی کدام است؟
مراکز فروش ابزار قالی بافی در کرج، تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و …. کدامند؟
روش خرید اینترنتی لوازم قالی بافی چگونه است؟

اینها سوالاتی است که میخواهیم در این مقاله به آنها پاسخ دهیم و بصورت کامل آنها را شرح دهیم و روش خرید ابزار قالی بافی مرغوب را باهم بررسی کنیم.

اگر شما هم به قالی بافی علاقه دارین و تصمیم گرفتین این هنر رو یاد بگیرین ولی اطلاعی نداری که برای بافت فرش چه ابزار و وسایلی نیاز دارین، خواندن این مقاله میتونه بهترین پیشنهاد برای شما برای آشنایی با ابزار قالی بافی باشه

برای شروع هر هنر و صنعتی نیاز به ابزار و وسایل خاص آن هنر و صنعت است. برای قالی بافی نیز شما نیاز دارید در ابتدا کار و حتی حین آموزش وسایل و ابزار قالی بافی رو تهیه کنید و توسط همان ابزار بافت فرش رو شروع کنید.

متاسفانه یا خوشبختانه برای شروع قالی بافی شما مجبور هستید که همه ابزار و لوازم قالی بافی رو از همان ابتدا تهیه کنید چون برای بافت فرش به همه آنها از اولین رج احتیاج خواهید داشت.
برای شروع قالی بافی شما به 5 نوع ابزار نیاز خواهید داشت که در ادامه همه آنها را با هم بررسی میکنیم.

دار قالی

اولین ابزار شما دار قالی خواهد بود. دار قالی چهار چوب فلزی و یا چوبی است که نخ‌های چله به دور آن پیچیده می‌شود و گره‌ها بروی نخ چله زده می شود و دار قالی نقش نگهدارنده چله‌ها رو به عهده دارد و یکی از مهمترین ابزار های قالی بافی به شمار می‌رود که اگر دار قالی شما استاندارد نباشد ممکن است مشکلاتی را در حین بافت برای شما ایجاد کند.

دار قالی چوبی

دارقالی چوبی در ایام قدیم اون موقع‌ها که هنوز دار قالی فلزی وجود نداشت کاربرد فراوانی داشت و حتی برای تابلو فرش‌های کوچک هم از دار قالی چوبی استفاده می شد ولی الان دار قالی های چوبی جای خودشون رو به دار قالی های فلزی داده اند و برای بافت تابلو فرش بیشتر از دار قالی فلزی استفاده می شود.

ولی هنوز هم دار قالی چوبی جایگاه خودش را دارد و برای بافت فرش های با ابعاد بزرگ نظیر 6 متری، 9 متری، 12 متری و ابعاد بزرگتر از دار قالی چوبی استفاده می کنند و دلیل آن استحکام بالای چوب نسبت به آهن در ابعاد بزرگتر است.

دار آهنی 6 متری امکان کج شدن و شکستگی را دارد ولی دار چوبی اصلا امکان ندارد کج شود و بشکند.
برای خرید دار قالی چوبی برای بافت فرش های 6 متری و ابعاد بزرگتر باید به این نکته توجه داشت که دار قالی چوبی کار کرده خیلی بهتر از دار قالی چوبی نو است.

دار قالی چوبی

شاید تعجب برانگیز باشد ولی درست خواندید دار قالی چوبی اگر کار کرده باشد خیلی بهتر از دار چوبی نو خواهد بود و دلیل ان این است که دار چوبی نو بدلیل آنکه کامل خشک نیست ممکن است با فشار زیاد نخ چله کمی خم شود و بالا و پایین دار قالی کمی قوس بردارد ولی دار قالی چوبی بدلیل اینکه روی آن کار شده است و کامل خشک هست امکان ندارد تحت فشار نخ های چله قوس بردارد.

نکته: نخ های چله‌ای که به دور دار قالی پیچیده میشود فشار بسیاری به دار قالی می آورد و فشارها بصورت تنی نیز میباشد.

دارقالی چوبی در وسط دو تا پیچ مهره دارد که ابتدا نمی‌گذارند به وسط دار قالی فشار بیاید و بشکند و دوما به کمک آنها فرش را پایین کشی می کنند.

برای بافت تابلو فرش شما نیازی به دار قالی چوبی ندارد و کاربرد آن فقط برای ابعاد قالی بیشتر از 6 متر کاربرد دارد.

مزایای دار قالی چوبی:

  • استحکام زیاد

معایب دار قالی چوبی:

  • ابعاد بزرگ
  • جاگیری زیاد
  • حمل و نقل سخت

دار قالی فلزی

دار قالی فلزی هم مانند دار قالی چوبی همان کاربرد را ولی با این تفاوت که میتواند از جنس آهن پروفیل و لوله آهنی باشد. دار قالی فلزی برای بافت تابلو فرش ها تا عرض یک متر بهترین انتخاب می‌باشند و بیشتر افرادی که تابلو فرش میبافند از این نوع دار قالی استفاده می‌کنند و حتی برای آموزش قالی بافی هم از دار فلزی سایز کوچک استفاده می شود.

دار قالی فلزی انواع مختلفی دارد ولی کاربرد آنها یکسان است. و تنها تفاوت آنها راحتی در حین بافت میباشد.

دار قالی فلزی فندک دار

این نوع دار قالی فلزی در وسط چهار چوب خود تیکه فلزی وجود دارد که به دو تا پیچ تقریبا 30 سانتی ( که میتواند متغییر باشد ) و مهره به بالای دار متصل می شود و چله شی روی آن انجام می شود و پیچ های دار قالی برای تنظیم ارتفاع قالی و پایین کشی قالی کاربرد دارد.

دار قالی فندک دار

دار قالی فلزی بدون فندک

این نوع دار قالی نیاز مانند مدل قبلی از جنس فلز است و برای تابلو فرش هایی تا ابعاد یک متر کاربرد دارد و تنها تفاوت آن فندک دار نبودن دار قالی است که به جای فندک، پیچ‌ها و مهره‌های دار قالی به بالای دار قالی جوش داده شده است و نقش فندک را بعهده دارند و توسط پیچ و مهره‌های موجود روی دار قالی میتوان ارتفاع دار قالی را تنظیم کرد و برای پایین کشی نیز از همان پیچ‌ها کمک گرفته می‌شود.

دار قالی بدون فندک

دار قالی پایه ثابت و دار قالی پایه متحرک

دارهای قالی فلز هم فندک دار و هم بدون فندک می توانند پایه‌های ثابت و متحرکی داشته باشند.
دارقالی فلزی که پایه ثابت دارند قابلیت تنظیم برای نشستن روی نیمکت و صندلی را برای بافت ندارند و باید به صورت نشسته روی زمین عمل قالی بافی انجام شود.

اما در دارقالی فلزی پایه متحرک ارتفاع دار قالی قابل تنظیم است و میتوان ارتفاع آن را با کمک پایه های متحرک تنظیم کرد تا براحتی بروی نیمکت یا صندلی نشسته و عمل بافت را انجام داد.

برای تنظیم ارتفاع دار در کناره های دار قالی دو پیچ وجود دارد که میتوان با کمک آنها ارتفاع در را افزایش و یا کاهش داد.

دارهای قالی پایه متحرک نسبت به داره های قالی پایه ثابت قیمت بالاتر و همچنین راحتی بیشتری را دارند.

مزایا دار قالی فلزی

  • راحتی حمل و نقل
  • تمیزی
  • جاگیری کمتر
  • قابلیت تنظیم ارتفاع

معایب دار قالی فلزی

  • استحکام کم در ابعاد بزرگتر

برای خرید دار قالی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

قلاب بافت

ابزار دوم و یکی از حیاتی‌ترین ابزارها قلاب بافت است که از همان ابتدا با آن سر و کار خواهید داشت و عمل گره زدن و بریدن نخ را با کمک قلاب انجام می‌شود.

قلاب بافت یک تیغه و دسته فلزی است که دسته آن دارای روکش پلاستیکی است و نوک آن قلاب مانند است و از نوک قلاب برای عبور دادن نخ‌ها از لا به لای چله‌ها و گره زدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قلاب بافت قالی

روی بدنه قلاب تیغه تیز فلزی وجود دارد که از آن برای بریدن نخ بعد از هر گره استفاده می شود.

بهترین قلاب بافت، قلابی است که نوک صاف و صیقلی داشته باشد تا هنگام گره زدن به نخ چله آسیب نرساند و همچنین تیغه تیزی برای برش نخ را دارا باشد. هر چند اگر قلاب بافت بعد از مدتی بافتن کند شود قابل تیز کردن است.

برای خرید قلاب میتواند به این صفحه مراجعه کنید.

سیخ پودکشی

ابزار بعدی سیخ پود کشی است که جنس آن از فلز نرم و حالت فنر مانند دارد و نوک آن قلابی شکل است که کمک می‌کند عمل پود کشی را انجام دهیم.

سیخ پود کشی در اندازه‌های مختلف از 20 سانت و 40 سانت و 50 سانت موجود است.
از سیخ های پود کشی کوچک برای تابلو فرش هایی که عرض کوچکی دارند استفاده و می شود و از سیخ های پود کشی بزرگ برای تابلو فرش‌هایی با ابعاد بزرگتر استفاده می‌شود.

سیخ پودکشی

سیخ پود کشی مرغوب باید نوک نازک و صیقلی داشته تا به چله‌ها آسیب نزد و همچنین باید حالتی فنری داشته باشد و خشک نباشد و به راحتی از میان چله‌ها عبور کند.

برای خرید سیخ پود کشی میتواند به این صفحه مراجعه کنید.

دفه یا شانه فرش

دفه یا شانه فرش که جنس آن از فلز است و دارای دسته فلزی با روکش پلاستیک است و سر دفه دارای تیغه‌های فلزی است که کنار هم و بصورت شانه قرار گرفته اند.

از دفه برای کوبیدن پود ضخیم و پود نازک استفاده می شود.
مرغوب‌ترین دفه، دفه‌ای است که دارای تیغه‌های فلزی صیقل یافته و صاف باشد و فاصله تیغه‌های آن نه خیلی نزدیک به هم و نه خیلی از هم فاصله داشته باشند.

دفه

اگر دفه از مرغوبیت قابل قبولی برخوردار نباشد ممکن است هنگام دفه زدن به نخ چله شما آسیب بزند.

برای خرید دفه میتواند به این صفحه مراجعه کنید.

قیچی فرش

و ابزار آخر که برای بافت فرش نیاز دارید قیچی تابلو فرش است که جنس آن نیز از فلز است و دارای دسته‌های فلزی با روکش پلاستیکی است.

از قیچی فرش برای قیچی کردن پرز فرش استفاده می‌شود و با قیچی کردن پرز فرش نقش بافته شده به وضوح دیده می‌شود.

قچی قالی بافی

قیچی فرشی مرغوب است که تیز باشد و در هنگام قیچی کردن پرز را کامل بدون مشکلی قیچی کند و همچنین دهنه قیچی باید صاف به هم چفت شوند.

البته قیچی ابزار ضروری در قالی بافی به حساب نمی‌آید و شما اصلا نیاز به تهیه قیچی نخواهید داشت.

ما همیشه به هنرجوهای عزیز اعلام میکنیم که از قیچی برای گرفتن پرز قالی استفاده نکنن و دلیل آن این است که پرز گیری توسط بافنده بصورت یکدست انجام نمی‌شود.

و نیاز به مهارت بالایی دارد و بعد از پرز گیری نیاز به پرداخت مجدد دارد که با دستگاه پرداخت انجام می شود و اگر نیاز دارید که تابلو فرش خودتون رو بصورت برجسته پرداخت کنید نیاز است که حتما پرز تابلو فرش با قیچی چیده نشود و همانطور با پرز باقی بماند و در انتها که کار فرش تمام شد با دستگاه پرداخت زنی پرداخت شود.

برای خرید قیچی فرش میتواند به این صفحه مراجعه کنید.

روش های تهیه ابزار قالی بافی

ابزارهایی که به اختصار توضیح دادیم تمامی ابزارهایی است که شما برای بافت قالی در شروع نیاز خواهید داشت که میتوانید از فروشگاه هایی که مراکز فروش ابزار قالی بافی هستند تهیه کنید.

خرید اینترنتی ابزار قالی بافی

اگر در شهر و یا استان شما فروشگاهی برای فروش ابزار قالی بافی وجود ندارد میتوانید ابزار بافت فرش را به صورت اینترنتی تهیه کنید.

فروشگاه اینترنتی هنرکده محمدی کلیه ابزار های مورد نیاز قالی بافی را دارا می‌باشد که کیفیت محصولات و ابزار های قالی بافی که بفروش میرساند را تضمین میکند شما در هر شهری که ساکن هستید میتوانید بصورت اینترنتی ابزار و لوازم قالی بافی رو خرید کنید و طی 24 الی 48 ساعت بسته به استان و یا شهر شما برایتان ارسال خواهد شد.
جهت خرید ست ابزار قالی بافی میتوانید بروی لینک زیر کلیک کنید.

ابزار قالی بافی چیست

نتیجه گیری

به طور خلاصه برای شروع بافت فرش شما به یک دار قالی و 4 قلم ابزار (قلاب بافت، سیخ پود کشی، دفه و قیچی) نیاز خواهید داشت همانطور که اشاره شد از ابزار های قالی بافی 4 تای آنها برای شروع ضروری بوده و یکی از آنها که قیچی است ضروری نیست و نیاز به تهیه آن را ندارید مگر اینکه نیاز داشته باشید که پرز فرش را با آن قیچی کنید.

مثل همیشه نظرات شما برای ما بسیار مهم و سازنده است و منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

اگر سوالی در مورد ابزارهای قالیبافی داشتین در زیر همین پست میتوانید بپرسید و ما در کمترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهیم داد.

ابزار قالی بافی چیست؟ 🛠

در این مقاله کلیه ابزارهایی را که برای قالی بافی نیاز است را اورده ایم برای دین لیست ابزار لطفا مقاله را مطالعه فرمایید

🧐مراکز فروش ابزار قالی بافی در کرج، تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و …. کدامند؟

مراکز فروش ابزار قالی بافی را در مقاله ذکر کردیم که به صورت آنلاین میتوانید خرید خود را انجام دهید.

روش خرید اینترنتی لوازم قالی بافی چگونه است؟✅

همچنین روش های خرید به صورت آنلاین را آورده ایم که با خیال راحت بتوانید ابزار مورد نیاز خود را خریداری کنید.

.

.

.

.

.

.

.

خرید اینترنتی لوازم قالی بافی، مراکز فروش وسایل قالی بافی در تهران، مراکز فروش وسایل قالی بافی در کرج، خرید وسایل قالی بافی کرج، فروشگاه ابزار قالی بافی، قیمت وسایل قالی بافی، دار قالی پایه متحرک، مراکز فروش دار قالی در تهران، فروش لوازم قالی بافی در تهران، خرید ابزار قالی بافی، ابزار قالی بافی، فروش دار قالی در شیراز، خرید وسایل قالی بافی، مراکز فروش وسایل قالی بافی در اصفهان، قیمت ابزار های قالی بافی، لوازم قالی بافی، خرید لوازم قالی بافی، قیمت ابزار قالی بافی، فروش دار قالی در مشهد، فروش دار قالی در کرج، قیمت قلاب قالی بافی، وسایل قالیبافی، وسایل قالی بافی، قیچی قالی بافی، ابزار قالیبافی، قیمت لوازم قالی بافی، دار قالی فلزی
مراکز فروش وسایل قالی بافی در مشهد، قلاب فرش بافی، قیمت دفه قالی بافی، قیمت شانه قالی بافی، ابزار فرش بافی، دار قالی در اصفهان، لوازم فرش بافی، دار قالی متحرک، ابزار قالی بافی چیست، قلاب قالی بافی، قیچی فرش بافی، لوازم قالی بافی در تهران، ابزار تابلو فرش، وسایل فرش بافی، وسایل مورد نیاز قالی بافی، وسایل مورد نیاز، کارگاه قالی بافی، دستگاه پرداخت فرش، شانه فرش بافی، قالی بافی چیست، قیچی فرش، خرید دار، قیمت سیخ، قالی بافی، دستگاه قالی بافی،ابزار فروشی کرج

4.5 4 رای ها
امتیازدهی به مقاله
هزینه دوره آموزش قالیبافی 390 هزارتومن

فقط امروز با تخفیف 190 هزارتومن

پکیج کامل لوازم قالی بافی شامل کلیه لوازم قالی بافی

دارقالی، نخ و نقشه کامپیوتری تابلوفرش، نخ چله، پودضخیم، پود نازک، دفه، سیخ پودکشی، قلاب، هاف، تسمه

فقط 750 هزارتومان

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
Open chat
سوالی درباره پکیج آموزش دارید بپرسید؟
سلام
اگر در مورد پکیج های آموزشی سوالی دارید بپرسید؟ در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد