آموزش قالی بافی بخش سوم پودکشی تابلو فرش

آموزش پود کشی ضخیم و نازک قالی

 


قسمت چهارم از آموزش 0 تا 100 قالی بافی

بخش سوم از سری آموزش های قالی بافی در 5 جلسه را می خواهیم اختصاص بدیم به آموزش پود کشی تابلو فرش و اینکه طرز زدن پود نازک و ضخیم در قالیبافی به چه صورت انجام میگیرد؟ پود کشی تابلو فرش چیست؟ انواع نخ پود؟ پود نازک و ضخیم چیست؟ و سوال های دیگری که شاید در انجام عمل پود کشی در فرش در ذهن شما باشد. در این مقاله می خواهیم 0 تا 100 پود کشی نازک و ضخیم را آموزش دهیم به طوری که به کلیه ی سوال های شما در زمینه نحوه پود کشی در قالی بافی پاسخ داده شود. پس برای استاد شدن با ما همراه باشید.

پود کشی در قالیبافی چیست؟

پود کشی به سلسله نخ هایی گفته می شود که بعد از بافته شدن یک رج کامل از لای چله ها عبور داده می شود و با کوبیده شدن با دفه محکم شده و تکرار آن در طول بافت باعث حفظ و نگهداری گره ها می شود. پود با کوبیده شدن استحکام و پایداری گره ها را زیاد کرده و به عمر مفید قالی می افزاید.

انواع و جنس نخ پود کشی

پود اکثرا از جنس پنبه بوده و در دو نوع ضخیم و نازک مورد استفاده قرار می گیرد. بافت قالی به این دو پود بیشتر رایج است. به پود ضخیم در گویش آذربایجانی ارقاچ گفته می شود.

جنس پود ضخیم در قالی بافی

از جنس نخ پنبه ای کم تاب است و جهت استحکام و محکمی فرش به کار می رود. بعد از بافت هر رج یکبار با پود ضخیم عمل پود کشی انجام می شود. و به عنوان پود زیر نیز شناخته می شود به این دلیل که بعد از پود ضخیم پود نازک بروی پود کلفت زده می شود. ضخامت پود نازک را بر اساس لای (رشته های نازک از جنس پنبه که به هم تابیده شده است) انتخاب می کنند و برای هر رجشماری از پود با لای مختلف استفاده می کنند همچنین هنگام بافت اگر کار شما بالا زدگی و یا پایین زدگی داشته باشد باید پود ضخیم خود را عوض کنید. اگر فرش شما بالا زدگی داشت پود نازکتر باید انتخاب کنید و اگر پایین زدگی داشت باید از پود ضخیم تر استفاده کنید. در بالا گفتیم که برای هر رجشماری پود، با لای مشخصی وجود دارد پس این سوال پیش می آید که اگر مشخص است پس چرا پود را عوض می کنیم؟

یکسری از هنرجوهای و بافنده های فرش دفه را محکم و یا خیلی آرام میکوبند که باعث به وجود آمدن مشکلات (بالازدگی و پایین زدگی) در فرش می شود و نمی توانند دفه را یکدست بزنن به هین دلیل توصیه می شود پود را بر حسب مشکلی که برایشان به وجود اماد عوض کنند.

جنس پود نازک در قالی بافی

از تاب بیشتری برخوردار است و به عنوان پود رو و بعد از پود ضخیم به صورت زیگزاگ تارها را در بر می گیرد این پود در عین ظرافت نظم خاصی هم به بافت می دهد و مصرف آن از 3 تا 4.5 برابر عرض قالی متغییر است.

آموزش 0 تا 100 پود زدن قالیبافی

نوبتی هم باشه نوبت عمله! از این قسمت به پایین می خواهیم آستین ها را بالا بزنیم و کار عملی انجام دهیم برای شروع شما باید ابزار و وسایل قالی بافی را تهیه کرده باشید اگر تهیه نکردین می توانید از این لینک خرید کنید.
پودکشی عمل بسیار ساده ایست ولی در عین سادگی نیاز به دقت بالا دارد که اگر صبر و دقت کافی نداشته باشد توانایی این رو نخواهید داشت که عمل به این سادگی را انجام دهید. در ابتدای کار باید حداقل بین 6 تا 10 رج پود کشی بدون بافت انجام دهیم که به اینکار صوف می گویند.

صوف: وقتی بافتی در کار صورت نمی گیرد و فقط در رج های قالی پود کشی انجام می گیرد به این عمل صوف می گویند. یا به عبارتی دیگر 10 رج فقط، یکبار پود ضخیم و یک بار پود نازک را پشت سر هم و بر روی هم انجام می دهیم.
در ابتدا اول پود کشی ضخیم را انجام می دهیم و بعد از آن پود کشی نازک و این اعمال در هر رج از بافت تکرار می شود یعنی هر رجی که بافتیم باید یکبار پود کشی ضخیم و یکبار پود کشی نازک را انجام دهیم.

ابزار و وسایل پود کشی در قالی بافی

  • سیخ پود کشی
  • دفه
  • پود ضخیم
  • پود نازک

آموزش نحوه ی پود کشی ضخیم

برای انجام پود کشی ضخیم شما نیاز به سیخ و پود کلفت خواهید داشت برای انجام این عمل سیخ پود کشی را از زیر خط سفیدی چله و از لا به لای چله سیخ را عبور داده و سر نخ پود ضخیم را به سر قلاب مانند سیخ پود کشی قلاب می کنیم و سپس توسط سیخ پود کشی نخ پود را از لا به لای چله ها بیرون می کشیم و نخ پود را به اندازه ی 3 تا 4 سانت از کناره های کار بریده و آویزان رها می کنیم. سپس با یک دست پود را به آرامی کشیده و با دفه یکدست می کوبیم تا پود ضخیم بروی کار بخوابد. فقط باید دقت داشته باشیم که دفه کوبیدن ما حتما باید یکدست باشد یعنی نه خیلی محکم و نه خیلی آرام باید یکدست و به یک اندازه فشار دفه در سرتاسر دار قالی کوبیده شود.

آموزش پوکشی ضخیم

به شما تبریک میگم به همین راحتی شما توانستید پود کشی ضخیم را یاد بگیرید بسیار آسان و راحت. شما باید در هر رج از بافت قالی این عمل را تکرار کنید.

آموزش نحوه ی پود کشی نازک

این نوع پود کشی هم تقریبا مشابه پود کشی ضخیم است البته با کمی تفاوت و نسبت به پود کشی کلفت به دقت بالایی نیاز دارد.
برای پود کشی دوباره به سیخ و پود نازک نیاز دارید، سیخ پود کشی را دقیقا از زیر هاف و از لا به لای چله ها عبور می دهیم
و نخ پود نازک را به قلاب سیخ قلاب می کنیم و از لای چله ها به بیرون می کشیم. در اینجا باید دقت داشته باشید پود نازک را باید به آرامی و با چند دندانه از دفه بکوبید. به کمک دست چپ پود نازک را تنظیم میکنیم و این دست ما دقیقا نقش تنظیم نخ چرخ خیاطی را ایفا می کند به عبارتی اگر سفت بگیریم پود نازک توسط دفه پاره می شود و اگر شل بگیریم پود نازک شره می کند پس سعی کنید پود نازک را به یک اندازه نه خیلی شل و نه خیلی سفت بگیرید. برای اینکه پود کشی نازک را بهتر متوجه شوید حتما باید فیلم آموزشی مربوط به آن را ببینید که در بالای همین مقاله وجود دارد تا نحوه ی قرار گرفتن دست ها و نحوه ی کوبیده شدن دفه را بهتر متوجه شوید.

آموزش پودکشی نازک

پود کشی نازک در عین حال که ساده است ولی خیلی از هنرجو ها و بافنده ها در انجام این عمل دچار مشکل می شوند و خیلی پیام در رابطه با همین پود کشی نازک روزانه از طرف بافنده ها دریافت می کنیم.

تنها و تنها و تنها از طریق تمرین می توانید به نحوه ی پود کشی نازک مسلط شوید و هیچ جادو و یا وردی برای این کار وجود ندارد فقط کمی حوصله و زمان مورد نیاز است.

پود کشی نازک هم در اینجا به پایان رسید و امیدواریم استفاده لازم را از آموزش برده باشید. شما با یاد گرفتن همین دو عمل ساده می توانید پود کشی هر نوع قالی را در ابعاد و اندازه های مختلف انجام دهید.

سوالات متداول در رابطه با عیوب پود کشی در قالی بافی

پود نازک من دفه زدنی پاره می شود؟

به دو دلیل می تواند این مشکل رخ دهد. اول اینکه ممکن است دفه شما مناسب نباشد و باعث پاره شدن نخ پود نازک شد و دلیل دوم اینکه شما خیلی سفت پود نازک را با دست می کشید و همین عمل موجب پاره شدن پود نازک می شود.

خط سفیدی وسط چله ها با پود کشی نازک از بین رفته است؟

زمانی این مشکل می تواند پیش بیاد که شما پود نازک را سفت بکوبید و با اینکار باعث می شوید که پود نازک از لای چله ها رد نشده و باعث شود خط سفید چله ها از بین رود. و راه حل این مشکل شکافتن پود نازک و انجام دادن این عمل از اول است.

من به سختی می توانم سیخ را برای پود کشی ضخیم از لای چله ها عبور دهم مشکل چیست؟

باز هم این ایراد بر می گردد به عمل پود کشی رج قبلی که دوباره پود نازک سفت کوبیده شده و باعث شده است که خط سفیدی چله پایین تر از حد معمول بیاید و عمل پود کشی ضخیم را دشوار کند. راه حل این مشکل شکافتن پود نازک رج قبلی و انجام دادن دوباره آن است.

وقتی می خواهم پود کشی نازک را انجام دهم پود نازک شره می کند مشکل از چیست؟

این مشکل دقیق عکس مشکل سفت کوبیدن پود است یعنی این مشکل زمانی به وجود می آید که شما پود نازک را شل بکوبید و این کار باعث می شود پود نازک شره کند. برای حل این مشکل نیز باید پود نازک را بشکافید و از اول تکرار کنید.

عمده سوالات و مشکلات پود کشی نازک را به همراه راه حل خدمت شما توضیح دادیم و به زودی فیلم های آموزشی در همین رابطه نیز منتشر می کنیم که دیگر هیچ مشکلی در زمینه ی پود کشی نداشته باشید.

باز هم اگر مشکلی سوالی و یا پیشنهادی داشتین ما با جون و دلم پاسخگوی شما خواهیم بود شما می توانید سوالات خودتان را زیر همین پست بنویسید تا دیگر هنرجو ها و بافنده هایی که همین مشکل را دارند راه حلی برای آن پیدا کنند و همچنین تجربیات خودتان را هم می توانید با ما به اشتراک بگذارید تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

برای دیدن قسمت پنجم اینجا کلیک کنید.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

دفه زدن تابلو فرش، پود ضخیم تابلو فرش، آموزش دفه زدن تابلو فرش، آموزش پود کشی تابلو فرش، اموزش دف زدن تابلو فرش، پود کشی تابلو فرش، آموزش تار و پود تابلو فرش، اموزش پود نازک در تابلو فرش، پود نازک در تابلو فرش
اموزش دفه زدن قالی، نحوه زدن پود نازک در تابلو فرش، پود نازک در قالی بافی، پود نازک و ضخیم در تابلو فرش، آموزش زدن پود نازک در تابلو فرش، تاروپود تابلو فرش، آموزش پود نازک در تابلو فرش، طرز زدن پود نازک در قالیبافی
نحوه پود کشی تابلو فرش، اموزش دفه زدن، فیلم پود کشی تابلو فرش، آموزش پود کشی نازک، دفه زنی تابلو فرش، آموزش پود زدن قالی بافی، اموزش سوف بافی، پودکشی نازک، پود کشی فرش، اموزش پود دادن تابلو فرش
آموزش تصویری پود کشی تابلو فرش، پود ضخیم، اموزش پود نازک فرش، دفه قالی بافی، پود کلفت در قالی بافی
روش زدن پود نازک در تابلو فرش، فیلم پود، آموزش بافت تار و پود، پود ضخیم در تابلو فرش، نحوه کشیدن پود نازک در تابلو فرشطریقه شانه زدن تابلو فرش، پود نازک تابلو فرش، اموزش پودکشی در قالی بافی، دفتین قالی بافی
نحوه پود کشی در قالی بافی، دفه فرش، پودکشی در قالی بافی

3 13 رای ها
امتیازدهی به مقاله
هزینه دوره آموزش قالیبافی 900 هزارتومن

فقط امروز با تخفیف 399 هزارتومن

پکیج کامل لوازم قالی بافی شامل کلیه لوازم قالی بافی

دارقالی، نخ و نقشه کامپیوتری تابلوفرش، نخ چله، پودضخیم، پود نازک، دفه، سیخ پودکشی، قلاب، هاف، تسمه

اشتراک در
اطلاع از
guest

42 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نرگس دربان
نرگس دربان
4 سال قبل

لطفا در مورد زدن پود به صورت ضرب دری توضیح بدین ممنون میشم

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
4 سال قبل
پاسخ به  نرگس دربان

داخل ویدیو آموزش پود زنی بصورت کامل توضیح داده شده لطفا دوباره نگاه کنید.

مصطفی
مصطفی
3 سال قبل

سلام.
با تشکر از سایت و کلیپهای خوبتون که خیلی راهگشای من بوده. سوالاتی دارم:
1. آیا لازمه که پود نازک رو اونقدر بکوبیم که پود ضخیم رو محو کنه؟
2. بعد از اتمام کوبیدن پود نازک، بعضی جاها کمی بالاتر و بعضی جاها کمی پایینتر از چله های کناریشون هستند. آیا نیاز هست که وسواس به خرج بدیم و یک خط یکدست تولید کنیم؟ گاهاً این وسواس کار دستم داده و باعث پاره شدن پود نازک شده!

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  مصطفی

سلام
خواهش میکنم خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده
1- بله باید روی پود ضخیم کامل بخوابه
2- بله باید پود زنیتون یکدست باشه و دهنه کار بالا و پایین نباسه
برای اینکه پود نازک پاره نشه باید با دست چپ پود نازک را آروم بگیرید و با کل دفه روی پود نازک نکوبید فقط 305 دهنه دفه روی پود نازک کوبیده میشه

mehri
mehri
3 سال قبل

اینکه گفتین برای هر رجشماری از پود با ضخامت متفاوت استفاده میشه رو با مثال اگه میشه توضیح بدین.ممنون.

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  mehri

سلام
بعنوان مثال برای رجشمار 45 معمولا از نخ چله 12 لا و پود ضخیم 15 و یا 16 لا استفاده میشه

mehri
mehri
3 سال قبل

من در این باره اطلاعاتی نداشتم تقریبا نصف تابلوفرشم رو بافتم و پود ضخیمی ک استفاده کردم ظاهرا ضخامتش زیاد بوده بنظرتون حالا میتونم از پود با ضخامت کمتر استفاده کنم؟

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  mehri

سلام
خیر بهتره ک اینکار رو نکنید

سحر
سحر
3 سال قبل

من هرکاری میکنم نخ سفید پودکلفت از پشت فرش مشخص میشه
علت چیه

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  سحر

سلام
یا دفه زدنتون ایراد داره که پود روی کار نمیخوابه یا باید پود ضخیم رو عوض کنید و پود نازکتری رو تهیه کنید

مجتبی
مجتبی
3 سال قبل

سلام من پود نازک رو درست زدم و خیلی شل ولی بازم خط سفیدم خیلی نزدیک بافت هام قرار گفته علت چیست اصلا اگه پود نازک رو نکشیم چیکار میشه

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  مجتبی

سلام
معمولا خط سفید نزدیک بافته ولی برای اینکه بالاتر بره میتونید چوب هاف رو بالاتر ببرید تا خط سفید کمی از بافت فاصله بگیره

پروانه
پروانه
3 سال قبل

سلام ببخشید از کجا بفهمیم پود کلفتو اشتباه رد کردیم مثلا من ی رج بافتم بعد از پشت نگا کردم دیدم نخ پود کلفت از زیر ی گره بیرون زدگی داره از رو ب رو چطور متوجه این ایراد بشم

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  پروانه

سلام
فیلم آموزشی رو ببینید اگر غیر اون بود بدونید اشتباهه

ترمه
ترمه
3 سال قبل

سلام ببخشید من چپ دست هستم پود نازک رو برعکس پود کلفت میزنم اشکالی داره؟

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  ترمه

سلام
اگر سخت نیست براتون مشکلی نداره

مریم
مریم
3 سال قبل

با سلام
آیا این درست هست که پود ضخیم مستقیم از لا به لای تارهای زیر و رو رد میشه، ولی مود نازک به صورت یک در میان و زیگزاگ از لا به لای تارها می گذره؟

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  مریم

سلام
بله درسته

Amin
Amin
3 سال قبل

سلام و خسته نباشید
لطفا در مورد پود نازک بیشتر توضیح دهید. در فیلم چندان گویا نیست. من اگرچه با وسواس از زیر چوب هاف و بالای سفیدی پود نازک را رد و بعد با گوشه دفه می کوبم اما متوجه می شوم که در روج پود ضخیم زیرین در برخی جاها پود نازک مشخص و در برخی جاها انگار که مدفون شده و یک در میان رد نشده است. چند بار تکرار کردم ولی بی فایده بود. لطفا راهنمایی کنید.
متشکرم

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  Amin

سلام وقت بخیر امین جان
پودکشی کلا پروسه ای هست که نیاز به تمرین و بدست آوردن قلق داره و تنها راه تمرین هست

فروزان
فروزان
3 سال قبل

با سلام.ببخشید من یه تکه از کارم پودنازک به خوبی روی پود زیرم نمیخابه باید چکار کنم.هرچقدرم با دفه میکوبم فایده ای نداره.ممنون میشم راهنمایی کنین

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  فروزان

سلام
پود نازک رو سفت میگیرید به احتمال زیاد و نمیخوابه روی کار

مریم
مریم
3 سال قبل

من تابلو فرش میبافم وقتی دفه میزنم دستم خیلی درد میگیره روش راحتی برای دفه زدن وجود داره آیا؟

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  مریم

نیاز نیست خیلی سفت بکوبید

فرشته
فرشته
3 سال قبل

با سلام و عرض تشکر بابت توضیحات جامع و کامل شما
سوال من اینه که چرا با اینکه اندازه گیری های دقیق برای عرض تابلوفرش انجام میدم ولی موقع بافت عرض تابلو تا حدود یک سانت افزایش پیدا می کنه مثلا اگه عرض فرش در ابتدا 45 سانت هست به رج 60 که میرسه به 45/5 سانت افزایش پیدا می کنه ممنون میشم بفرمائید ایراد کارم کجاست.

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  فرشته

سلام
برای راهنمایی نیاز به عکس هست ولی بطور کلی میتونید پود ضخیم رو از این به بعد به کناره های دار وصل کنید.

زهرا
زهرا
3 سال قبل

سلام ،خسته نباشین
من توی پود زدن مشکلی ندارم حدود صد رج بافتم ولی تازگی پود ضخیم خیلی سخت رد میشه و اذیت میشم مخصوصا وسط کار مشکل چیه

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  زهرا

سلام وقت بخیر
به احتمال زیاد چوب هاف شما خیلی پایین هست اونا بالاتر ببرید مشکل حل میشه

مریم
مریم
3 سال قبل

عرض سلام و خداقوت
قسمتی از نقشه ای که در حال بافت دارم تراکم ابریشم بیشتری نسبت به بقیه قسمتها دارد بنابراین پایین زدگی ایجاد شده برای رفع مشکل چکار کنم. میشه پود ضخیم برای این قسمت دو بار تکرار کنم. اگه مشکلی ایجاد نمیکند، سر و ته پود ضخیم رو پشت کار ببرم یا روی کار باشد و خیلی کوتاهش کنم؟

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
3 سال قبل
پاسخ به  مریم

سلام وقت بخیر
بله هم میتونید ابریشم رو دولا ببافید و هم کاری که خودتون گفتید سرو ته پود رو هم میتونید ببرید داخل کار

Atena
Atena
2 سال قبل

سلام خسته نباشین.من درمورد بغلای کار خیلی مشکل دارم یعنی چندتا تارو نباید بافت از هرطرف؟روی تابلو فرش داریم کارمیکنیم ۱۸ رج بافتیم الان به مشکل خوردیم

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
2 سال قبل
پاسخ به  Atena

سلام خانم آتنا
بهتره از هر طرف 5 تار بافته نشه تا کناره های کار جمع نشه ویا لبه های کار آویزون نشه

طهور
طهور
2 سال قبل

سلام من تازه شروع به بافت کردم ابتدای چله کشی دوتانخ که از بین چله کشیده شده و به دو طرف دار گره خرده و من میخوام شروع کنم به پودکشی ضخیم و نازک از کجا بدونم اول باید پود ضخیم بزنم یا نازک؟چون همونطور که گفتم دوتا نخ ازقبل پایین کشیده شده.
سوال بعدی وقتی پود ضخیم میکشیم رنگ شده ها رو میمونه یازیر؟
ممنون میشم پاسخ برین

هنرکده محمدی
هنرکده محمدی
2 سال قبل
پاسخ به  طهور

سلام
اول باید پود ضخیم رو بزنید بعد نازک
چله کشی ترکی چله های رنگی زیر و رو نمیشن

م. ایرانی
م. ایرانی
2 سال قبل

سلام. من پود کلفتم وسط راه پاره شده ، چیکار کنم؟

م.ایرانی
م.ایرانی
2 سال قبل

ممنون از پاسختون.
یعنی نباید از جاییش گره بزنم؟؟

Fateme
Fateme
2 سال قبل

سلام خسته نباشید
من پود نازکم نمیخوابه اصلا پیچای دار هم شل و سفت کردم فایده نداشت دستم و شل و سفت کردم بازم نتجیه نگرفتم اصلا اصلا نمیخوابه چیکار باید بکنم

آخرین ویرایش 2 سال قبل توسط Fateme
نگار
نگار
1 سال قبل

سلام ببخشید من تابلو فرش میبافم الان رج ۴ هستم امروز میخواستم پود نازک رو بزنم که متوجه شدم پود دو ر یکی از تارهای چله نمی‌چرخد حالا من چیکار کنم

اسکرول به بالا
Open chat
سوالی درباره پکیج آموزش دارید بپرسید؟
سلام
اگر در مورد پکیج های آموزشی سوالی دارید بپرسید؟ در اسرع وقت پاسخ خواهیم داد