چله کشی معکوس چیست؟

چله کشی معکوس چیست؟

چله کشی معکوس چیست؟ چرا باید چله کشی معکوس انجام دهیم؟ چگونه باید چله کشی معکوس را انجام دهیم و مزایا و معایب این نوع چله کشی چیست؟ اگر شما هم به دنبال این سوالات هستید باید بهتون اعلام کنیم که جای درستی آمده اید چون در این مقاله قرار 0 تا 100 چله کشی معکوس را از هر لحاظ بررسی کنیم و برایتان توضیح دهیم که چرا باید از این نوع چله کشی استفاده کنید.

چله کشی معکوس چیست؟

اول از همه این نوع چله کشی به این دلیل انجام می شود که دارقالی کوچک است و نمی توان هر طرحی را روی آن بافت در نتیجه برای چله کشی مجدد باید دارقالی را عوض کنید.

برای اینکه تغییر دار قالی انجام نشود در صورت امکان از چله کشی معکوس استفاده می کنیم و جای عرض و طول قالی عوض می شود.

این نوع چله کشی سبکی جدیدی از چله کشی نیست و با چله کشی ترکی هیچ فرقی نمی کند و همانند چله کشی معمولی است تنها با این تفاوت که جای عرض و طول چله کشی عوض می شود.

بعنوان مثال:
اگر شما نخ و نقشه ای دارید که اندازه عرض نقشه شما 200 گره است و اندازه طول (لای) نقشه شما 150 رج است و دارقالی شما فقط 150 گره امکان چله کشی وجود دارد در این صورت چله کشی معکوس را انجام میدهیم و جای طول و عرض را عوض میکنیم و به جای 200 گره همان 150 گره را چله کشی میکنیم و طول (لای) نقشه 200 گره می شود.

 

نکته مهم:
وقتی میخواهید نقشه ای را بصورت معکوس چله کشی کنید حتما باید از فروشگاهی که نخ و نقشه تهیه میکنید باید بهشون اطلاع بدید که نقشه شما و کدبندی رو بصورت معکوس تحویل دهند.

کدبندی دار قالی چله کشی شده

چرا باید چله کشی معکوس کنیم؟

یکی از مهمترین دلایلی که این نوع چله کشی را استفاده میکنیم به خاطر عدم تعویض دار قالی و پرداخت هزینه های اضافی است که با اینکار امکان پذیر است. همچنین در استفاده از نخ چله نیز صرفه جویی می شود و نخ چله کمتری استفاده میکنیم.

دار قالی شماره یک

مزایا و معایب چله کشی معکوس چیست؟

 

مزایا:

  • عدم نیاز به تعویض دار برای طرح های بزرگتر
  • هزینه کمتری دارد
  • صرفه جویی در نخ چله

معایب:

  • تغییر خاب فرش
  • عدم مناسب برای طرح های زیرپایی

آیا همه نقشه ها را میتوانیم معکوس چله کشی کنیم؟

برای همه نوع نقشه ای میتوان این نوع چله کشی را پیاده سازی کرد ولی بهتر است که فقط برای تابلو فرش ها استفاده شود چون خاب فرش عوض می شود و اگر نقشه زیرپایی سالاری و یا ذرع و نیم و یا بزرگتر 6 متری و بالاتر باشد بهتر است از همان چله کشی معمولی استفاده شود.
زیرا خاب فرش تغییر می کند و در طرح های زیرپایی جالب نیست ولی برای نخ و نقشه کوچک و تابلو فرش هیچ مشکلی ندارد.

فرش سالاری

چگونه باید چله کشی معکوس انجام دهیم؟

برای چله کشی شما فقط کافی است چله کشی ترکی و یا همان چله کشی معمولی را بلد باشید اگر هنوز چله کشی را یاد نگرفته اید بهتون پیشنهاد میکنم فیلم آموزشی چله کشی ترکی را ببینید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام تهیه نخ و نقشه حتما باید بگویید که نقشه شما را بصورت معکوس ارائه کنند. تا در هنگام بافت به مشکل برنخورید.

کلام آخر

خیلی ممنونیم که با ما همراه بودید امیدواریم که برایتان مفید واقه شده باشه و استفاده لازم رو برده باشید. اگر مجبور به چله کشی معکوس نیستید بهتر است از همان چله کشی معمولی استفاده کنید مگر اینکه دار قالی شما عرض کوچک و طول بلندی داشته باشد تا مجبور به چله کشی معکوس شوید.

شما هم اگر تجربه ای در زمینه چله کشی معکوس دارید خوشحال می شویم که با ما و هنرجوهای دیگر به اشتراگ بگذارید.
اگر سوالی برایتان پیش آمده میتوانید زیر همین مقاله برای ما بنویسید تا کارشناسان در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

3.7 3 votes
Article Rating

دوره رایگان آموزش 0 تا 100 قالی بافی

پکیج آموزش قالی بافی شامل کلیه لوازم قالی بافی

دارقالی، نخ و نقشه کامپیوتری تابلوفرش، نخ چله، پودضخیم، پود نازک، دفه، سیخ پودکشی، قلاب، هاف، تسمه

فقط 650 هزارتومان

Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
الهه نفري
الهه نفري
6 months ago

سلام وقت بخير من يه كار ٧٠٠ گره در ٥٠٠ رج رو خريداري كردم به خاطر صرفه جويي در چله نقشه معكوس سفارش دادم ولي بعضي ها معتقدن كه تو چهره سايه ميندازه به دليل تغيير خواب فرش درسته؟؟؟؟؟؟

اسکرول به بالا