آموزش قالی بافی (بخش پنجم نقشه خوانی کامپیوتری)

//آموزش قالی بافی (بخش پنجم نقشه خوانی کامپیوتری)

آموزش قالی بافی (بخش پنجم نقشه خوانی کامپیوتری)

آموزش قالی بافی حرفه ای در 5جلسه بافت ترکی

هنرجوهای عزیز با جلسه ی پنج و آخرین جلسه ازسری آموزش قالی بافی حرفه ای در 5 جلسه در خدمت شما هستیم

در این مرحله که قرار نقشه خوانی رو بهتون آموزش بدیم و یکی از مراحل مهم می باشد بدلیل اینکه با نقشه خوانی هست که شما یک طرح  و نقشه ای رو رو قالی پیاده می کنید و اگر نقشه خوانی به درستی انجام نپذیرد طرح و نقش مورد نظر ما در خروجی کار به مشکل می خورد.

ما در این آموزش ها تصمیم گرفتیم به جای نقشه خوانی به صورت سنتی از نقشه خوانی به صورت نقشه های کامپیوتری و یا نقشه های کدبندی استفاده و آموزش بدیم.

اگه علاقه داشتین بدونین چرا از نقشه های کامپیوتری به جای سنتی استفاده می کنیم میتونید این مقاله رو مطالعه کنید: نقشه های کامپیوتری تابلوفرش

برای شروع به یکسری ابزار و مصالح نیاز داریم که باید آنها را تهیه کنید.

ابزار قالی بافی:

ابزار قالی بافی

قلاب بافت       دارقالی چله کشی شده آماده   دو عدد ماژیک رنگی

مصالح مورد نیاز:

ابزار قالی بافی

                                                       طرح کامپیوتری تابلوفرش به همراه نخ های کدبندی شده و نقشه ی عددی

آموزش نقشه خوانی کامپیوتری

برای نقشه خوانی کامپیوتری ابتدا باید چله ها رو کدبندی کنیم و سپس نخ های موجود در بسته ی آموزشی رو به ترتیب شماره و طیف رنگی داخل یک کارتن بچینیم تا بتونیم به راحتی از آنها استفاده کنیم.

کدبندی دارقالی چله کشی شده

دلیل کدبندی دار قالی این است که هنگامی که شماره ی گرهی رو از رو نقه می خوانیم بتوانیم آن گره رو به راحتی رو دارقالی و چله ها پیدا کنیم

برای کدبندی دارقالی و چله شما در ابتدا به دورنگ ماژیک احتیاج خواهید داشت که یکی از آنها قرمز و دیگری هر رنگی می تواند باشد. برای شروع ابتدا چله های اضافی در دوطرف دار که 5 گره سمت راست و 5 گره از سمت چپ چله ها رو جدا آنها رو کامل رنگ میکنیم که بدونیم آنها اضافی اند قرار نیست روی آنها گره و بافتی انجام بشه در زیر با رنگ قرمز 5 گره های اضافی در کناره ها چله مشخص شده که باید رنگ کنیم.

کدبندی دارقالی چله کشی شده

5گره اضافه در ابتدا و 5گره اضافه در انتهای چله ها رو رنگ میکنیم

عد از اینکه چله های اضافی که قرار نیست بافت بخوره و فقط پودکشی انجام میشه رو مشخص کردیم از سمت چپ چله هارو 10تا 10 تا جدا می کنیم و علامت می زنیم یعنی در واقع گره ششم از سمت چپ می شود گره اولی و 5 تای اول رو که در بالا رنگ کردیم در نظر نمی گیریم از تار و یا گره ششم 10 تار می شماریم و به دهمین تار که رسیدیم دهمین تار رو رنگ میکنیم. بعد دوباره 10 تار می شماریم و به دهمین تار که رسیدم آن را رنگ می کنیم وقتی چهار تا واحد 10 تاری جدا کردیم پنجمین واحد 10 تایی رو با رنگ قرمز رنگ می کنیم به واحد های 50 تایی که رسیدم آن را قرمز رنگ میکنیم.

کدبندی دارقالی چله کشی شده

10 گره 10گره از سمت چپ جدا می کنیم و پنجاهمین گره رو قرمز رنگ میکنیم

همین کار تا انتهای چله ها انجام می دهیم.

کدبندی دارقالی چله کشی شده

چله ها رو تا انتها به همین شکل به واحدهای 10تایی و 50 تایی تقسیم می کنیم

و همچنین برای تقسیم بندی میتونید از برچسب شماره نیز استفاده کنید به گره شماره ی 10 رسیدید یا اولین واحد 10 تایی عدد 10 رو بهش بچسبونید و واحد 10تایی دومی رو عدد 20 رو بچسبونید و به همین صورت چله هارو شماره بندی کنید.

بعد از شماره بندی چله نوبت به نقشه خوانی کامپیوتری می رسد.

نقشه خوانی

صفحه ی اول رو از داخل نقشه ها خارج کنید. نقشه شامل موارد زیر می باشد.

نقشه خوانی

نقشه خوانی

نقشه های کامپیوتری همانطور که در تصویر بالا می بینید از سه بخش تشکیل شده که ما با آن سه بخش کار داریم.

بخش1: که نوشته لای که در برخی از نقشه های کامپیوتری رج هم نوشته می شود هر دو کلمه معنی یکسانی دارند و رج رو مشخص می کنین که در تصویر بالا رج 23 را نشان می دهد.

بخش 2: که حرف (س) هست که مخفف کلمه ی سانتی متر می باشد که در برخی از نقشه های کامپیوتری همان سانتی متر ذکر می شود و نشان دهنده ی اندازه بافت می باشد در بالا عدد 3.2 را نشان می دهد به این معنا که فرش ما تا رج 23 باید 3.2سانتی متر ارتفاع داشته باشد و به کمک این عدد میتوانیم بفهمیم که اندازه و ارتفاع فرش ما درست است یانه

مثلا عدد بالا3.2 رو نشون میده اگر تا رج 23 اندازه بزنیم و عدد بدست آمده کمتر از 3.2 باد یعنی ارتفاع فرش ما پایین تر از حد استاندارد است به اصطلاح فرش ما پایین زدگی دارد و اگر عدد بدست آمده بیشتر از 3.2 باشد ارتفاع فرش ما بالاتر از حد استاندارد است و به اصطلاح بالازدگی دارد.

پس حتما هر 10 رج که بافت زدیم حتما اندازه بزنیم ببینیم ارتفاع استاندارد است یا نه

بخش سه: رنگ نخی که قرار است ببافیم رو مشخص می کند اگر دقت کنید همه ی نخ های داخل بسته ی کامپیوتری دارای شماره می باشد و نشان دهنده ی این عدد است.

خب برای شروع بافت اولین رنگ رو که در این نقشه عدد 1 است  رنگ نخ شماره ی یک ما در اینجا مشکی است (ممکن است رنگ نخ و عدد رنگ و رج داخل نقشه ی شما فرق کند) و نشان دهنده ی نخ شماره 1 است رو بر می داریم.

و گره های 1 تا 16 را با رنگ شماره ی 1 می بافیم.

نقشه خوانی

با رنگ شماره ی 1 گره های 1تا16 و گره های 107 تا 122 رو می بافیم

نکته: سه تا خط تیره و یا ممکنه سه نقطه باشه رو الی بخونید از گره شماره ی 1 الی گره شماره ی 16 از رنگ شماره ی 1 ببافید.

بعد  دوباره گره های 107 الی 122 رو با رنگ شماره ی 1 ببافید.

بعد از اینکار کار ما با رنگ شماره ی 1 تمام می شود و سراغ رنگ بعدی می رویم.

که در نقشه ی ما رنگ شماره ی 2 است و رنگ نخ  آن بنفش  نخ شماره ی 2 رو بر میداریم و گره 103 رو روی چله ها بوسیله ی شماره گذاری هایی که کردیم پیدا می کنیم  آن را می بافیم.

نقشه خوانی

رنگ شماره ی 2 رو برمیداریم و گره 103 رو پیدا می کنیم وآن را میبافیم

کارمان با این نخ هم تمام می شود و سراغ نخ بعدی می رویم و به همین شکل تا وقتی که رج ما تمام شود ادامه میدهیم. بعد از آنکه رج ما تمام شد یکبار پودکشی ضخیم ونازک رو انجام میدیم و میریم سراغ رج بعدی

نقشه خوانی کامپیوتری

نقشه خوانی کامپیوتری

کلام آخر

بافت تابلوفرش بوسیله ی نقشه های کامپیوتری خیلی آسونه و در عین اینکه آسونه خیلی هم دقیق هستش خیلی خلاصه وار رنگ مورد نظر رو به ترتیب نقشه برمی دارید و گره های های گفته شده رو با اون رنگ میبافید هیچ پیچیدگی نداره بازم اگر مشکلی و یا سوالی داشتین تیم پشتیبانی ما در خدمت شما هستش میتونید مشکلاتتون رو باهاشون در میون بذارید و رفع کنید.

امیدوارم از آخرین جلسه ی قالی بافی حرفه ای در 5جلسه استفاده ی لازم رو برده باشین و تونسته باشیم با آموزش ها رضایت شما رو جلب کنیم.

2018-07-27T08:24:41+00:00

دیدگاه خود را بنویسید