آموزش قالی بافی (بخش سوم پودکشی)

//آموزش قالی بافی (بخش سوم پودکشی)

آموزش قالی بافی (بخش سوم پودکشی)

آموزش قالی بافی حرفه ای در 5جلسه بافت ترکی

هنرجوهای عزیز با جلسه ی سوم آموزش قالی بافی حرفه ای در 5 جلسه در خدمت شما هستیم

هنرجوهای عزیز در این قسمت نوبت به پودکشی می رسد در این قسمت درباره ی نحوه ی پود کشی توضیح خواهیم کرد.

پودکشی

پود کشی در وهله ی اول باعث می شود که گره ها در هر رج به طور منظم در کنا هم قرار بگیرند  در وهله ی دوم باعث مقاومت فرش می شود و از شکافته شدن گره ها جلوگیری می کند.

نحوه ی پود کشی

پودکشی عمل بسیار ساده ایست ولی در عین سادگی نیاز به دقت بالا دارد که اگر صبر و دقت کافی نداشته باشد توانایی این  رو نخواهید داشت که عمل به این سادگی را انجام دهید.

ابزارهای مورد نیاز برای پود کشی

ابزار پودکشی

دفه                                سیخ پودکشی

مصالح مورد نیاز:

پود ضخیم و پود نازک

پود ضخیم                         پود نازک

در ابتدای کار باید حداقل بین 6 تا 10 رج پودکشی بدون بافت انجام دهیم که به اینکار صوف می گویند.

صوف: وقتی بافتی در کار صورت نمی گیرد و فقط در رج های قالی پود کشی انجام می گیرد به این عمل صوف می گویند.

در ابتدا اول پود کشی ضخیم را انجام می دهیم و بعد از آن پود کشی نازک و این اعمال در هر  رج از بافت تکرار می شود یعنی هر رجی که بافتیم باید یکبار پودکشی ضخیم و یکباز پودکشی نازک را انجام دهیم.

پودکشی ضخیم

برای اینکار از سیخ پودکشی استفاده می کنیم و سیخ را از زیر خط سفید  دقیقا از روی کار و از بین چله ها عبور می دهیم و با استفاده از قلاب سر سیخ پود کشی را انجام می دهیم و با دفه می کوبیم تا بروی کار قرار گیرد. هماند تصویر زیر

پودکشی

سیخ رو از زیر خط سفید از بین چله ها رد می کنیم و با سر                                      دو سه سانت پود رو اضافه از کناره های کار آویزون میکنیم وبعد

قلابی سیخ پود رو از بین چله بیرون می کشیم                                                        پود رو با دفه می کوبیم تو بروی کار قرار گیرد.

نکته: در تصویر بالا چون سیخ پود کشی استفاده شده کوچیکه و نمیشه سرتاسر استفاده کرد پود کشی رو در دو مرحله انجام می دهد.

پود کشی ضخیم تموم شد به همین آسونی

نحوه ی پودکشی نازک

برای پود کشی نازک سیخ پود کشی رو دقیقا از زیر هاف و از بین چله  ها رد می می کنیم و عمل پود کشی را انجام می دهیم.

برای اینکه با نحوه ی دفه زدن پود کشی نازک آشنا شوید باید ویدئو آموزشی رو ببینید و توضیحات گفته شده رو انجام دهید بصورت نوشته نمی توان نحوه ی کوبیدن دفه پود نازک رو بطور واضح توضیح داد پیشنهاد ما این است که برای دفه زدن پود نازک حتما ویدئو آموزشی رو تماشا کنید.

پودکشی

سیخ رو از زیر هاف و از بین چله عبور می دهیم وپودکشی می کنیم                                     با دفه آروم بروی پودنازک می کوبیم تا روکارقرار گیرد

داستان پود کشی ضخیم و نازک همین بود به همین سادگی ولی باید تو دفه زدن پود نازک خیلی دقت به خرج بدین و با صبر رو حوصله تمرین کنید تا بتونید مسلط شوید و به قول معروف قلق کار دستتون بیاد.

کلام آخر

امیدواریم این بخش از آموزش هم مورد پسندتون واقع شده باشه و تونسته باشین استفاده ی لازم رو ببرین اگر مشکلی در هر بخشی داشتین با پشتیبانی در ارتباط باشین تا مشکلتون رو رفع کنند.

برای مشاهده ی بخش بعدی کلیک کنید: آموزش بافت گره ترکی

2018-07-26T15:05:19+00:00

دیدگاه خود را بنویسید