آموزش قالی بافی (بخش دوم چله کشی دارقالی)

//آموزش قالی بافی (بخش دوم چله کشی دارقالی)

آموزش قالی بافی (بخش دوم چله کشی دارقالی)

آموزش قالی بافی حرفه ای در 5جلسه بافت ترکی

هنرجوهای عزیز با جلسه ی دوم آموزش قالی بافی حرفه ای در 5 جلسه در خدمت شما هستیم

بعد از سیه بندی دار قالی نوبت به مرحله ی دوم یعنی چله کشی دار قالی می رسد.

چله کشی دارقالی

برای چله کشی دار قالی شما نیاز به نخ چله دارید که باید آن را تهیه کنید. چله ی مصرفی شما نسبت به اندازه ی دارقالی متغییر است ولی در درقالی های آموزشی یک کلاف چله جوابگوی کار ما می باشد.

برای چله کشی حتما باید کلاف چله رو بصورت توپ و یا گلوله دربیارید. مانند تصویر زیر:

نخ چله

نخ چله توپ شده

قبل ازاینکه بخواهید چله کشی رو شروع کنید حتما پیچ های سر دار قالی را تنظیم کنید از این پیچ ها برای سفت و شل کردن چله ها و همچنین پایین کشی بکار می رود اندازه ی پیچ ها رو به اندازه ی 4سانت تنظیم کنید.

چله کشی دارقالی

پیچ های تنظیم ارتفاع دار قالی تنظیم 4 سانت

بعد از اینکه که دارقالی را سیه بندی و آماده ی چله کشی کردیم در ابتدای کار از همان نخ چله دو نخ چله به موازات هم  به ستون کناری دارقالی وصل می کنیم همانند تصویر زیر:

چله کشی دارقالی

دوتا نخ چله وصل شده به کناره ها به موازات هم

بعد از اینکار نخ چله را به ابتدای واحد هفت سانتی اول که علامت زدیم وصل می کنیم همانند تصویر زیر:

چله کشی دارقالی

گره زدن نخ چله به میله ی پایینی دقیقا بروی علامت گذاری

مرحله ی بعد چله رو یکبار از زیر نخ پایین رد می کنیم و از بالای دار به پشت می اندازیم و یکبار هم از زیر نخ بالای نخ چله رو رد کردن از بالای دار به پشت می اندازیم دقیقا تا اخر کار همین کار انجام می دهیم یبار از زیر نخ اولی یعنی پایینی یکبار هم از زیر نخ دومی یعنی نخ بالایی رد می کنیم هر دو تار از چله یک گره را تشکیل می دهند یعنی وقتی یبار این اعمال زیر و رو را انجام میدهم در واقع یک گره را چله کشی کرده ایم.فقط دقت داشته باشید وقتی که چله کشی می کنید همه ی تارهای چله را به یک اندازه بکشید در واقع ینی یکی رو سفت و یکی دیگر رو شل چله کشی نکنید.

چله کشی دارقالی

نخ چله رو از زیر نخ پایینی رد می کنیم             نخ چله رو از زیر نخ بالایی رد می کنیم

همین کار را تا وقتی که یک واحد هفت سانتی تموم شه چله کشی رو ادامه میدیم وقتی میخواهیم وارد واحد 7سانت دومی شویم چله کشی را نگه می داریم و شروع میکنیم به شمردن چله ها باید داخل هر واحد هفت سانت باید 45 گره باشد اگر کمتر بود چله کشی رو ادامه میدیم تا به 45 گره برسیم اگر هم چله کشی را انجام دادید دیدید بیشتر از 45 گره شد 45 گره رو در داخل هفت سانت جای میدهید و اضافی رو به واحد هفت سانتی بعدی انتقال می دهید.

چله کشی دارقالی

یک واحد هفت سانتی با 45 گره کامل شد

همین کار را تا انتها ادامه میدیم تا چله کشی به اتمام برسد هر واحد هفت سانتی که چله کشی میکنید بعد از تموم شدن باید چله کشی متوقف کنید و شروع کنید به شمردن چله ها که بیشتر یا کمتر از 45 گره نباشد. در ضمن همچنین باید دقت کند که چله روی میله ی بالایی دار بروی هم نرفته باشند و همگی کنار هم باشند.

چله کشی دارقالی

چله کشی کامل                                       سر دارقالی که گره ها در کنار هم قرار گرفته اند

بعد  از اینکه چله کشی به اتمام می رسد نوبت به قرار دادن چوب های هاف و تسمه می رسد.

برای اینکار ابتدا تسمه را می خواهیم در جای خود قرار دهیم و سپس چوب هاف رو که دوتاشم به یک روش انجام می شود برای اینکار سیخ پودکشی را بر می داریم و از روی نخ پایینی که از بین چله رد شده سیخ را رد میکنیم و بعد از رد کردن سیخ آن را می چرخانیم و تسمه را وارد می کنیم

چله کشی دارقالی

تسمه را از بین چله ها عبور می دهیم

بعد از اینکه تسمه را از بین چله ها عبور دادیم با دفه بروی تسمه می کوبیم تا در پایین دار قرار گیرد. همانند تصویر زیر

چله کشی دارقالی

با دفه بروی تسمه می کوبیم                   بعد از دفه کوبیدن تسمه برجای خود می نشیند.

بعد از جا زدن تسمه نوبت به هاف می رسد که روش کار دقیقا مثله جا زدن تسمه می باشد با این تفاوت که هاف را از زوی نخ بالایی و از لابه لای چله ها عبور می دهیم و بعد از عبوز دادن دیگر نیازی نیست که آن را با دفه بکوبیم بعد از عبور دادن از لای چله به همون شکل میماند و دیگر پایین نمی آوریم.

چله کشی دارقالی

هاف رو از روی نخ بالایی عبور می دهیم   بعد از عبور دادن به همان شکل رهایش می کنیم

بعد از اینکار نوبت به کرباس می رسد.

کرباس در واقع باعث می شود که پایین کارمون صاف و یکدست شود و از کجی دهنه ی کار جلوگیری می کند.

برای اینکار نخ پایینی را باز می کنیم و از لای چله ها به بیرون می کشیم. (اون نخی که درآوردین و نگه دارین بعد کار داریم باهاش)

نخ بالایی را نیز باز می کنیم ولی از لای چله در نمیاریم سمت راست نخ را که باز کردیم میاریم پایین و دوباره وصل می کنیم به کناره ی دار دقیقا موازی با تسمه پایینی بعد از آن از سمت چپ نخ را می کشیم و آروم آروم با دفه می زنیم تا نخ بروی تسمه بشیند بعد از آن سمت راست نخ را که می کشیدیم را هم به کناره های دار وصل می کنیم همانند تصویر زیر

چله کشی دارقالی

نخ پایین را کلا بیرون کشیدیم و نخ بالایی رو میاریم پایین       با دست چپ آن سر نخ را می گیریم و سفت می کشیم با دفه هم

به پایین دار  وصل می کنیم.                                                       آروم بروی نخ می کوبیم تا بروی تسمه قرار بگیرد.

چله کشی دارقالی

آن سر نخ را هم بعد از کوبیدن به کناره ی دار وصل می کنیم

اگر دقت کنید خط سفید وسط دار با اینکار از بین میره حالا برای اینکه دوباره اون خط سفید و ضربدر رو داشته باشیم باید از سمت چپ دار یکی در میون چله ها رو با قلاب بگیریم و مخی رو که مرحله ی قبل از داخل چله کشیدیم بیرون و گفتیم لازم میشه اینجا ازش استفاده می کنیم و یکی در میون از لای چله ها عبور می دهیم. تا انتهای کار بعد دوباره مثل نخ بعدی به کناره ها وصل می کنیم و با دفه می کوبیم تا بروی تسمه قرار گیرد.

چله کشی دارقالی

به کناره وصل دوباره می کوبیم بروی تسمه قرار گیرد.                               خط سفید و ضربدر دوباره به وجود میاد.

به پایان مرحله ی چله کشی رسیدیم و الان دار قالی ما آماده ی بافت هستش و میتونیم بافت رو شروع کنیم.

جمع بندی و نکات مهم در چله کشی:

قبل از شروع چله کشی پیچ های تنظیم دوسر دار را تنظیم کنید.

وقتی نخ های چله را در زیر دار سفت می کنید دقت کنید که همه ی تارها را به یک اندازه سفت کنید بصورتی که اولا نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد دوما همه ی دار ها را به یک اندازه بکشید یک تار سفت و یک تار شل نباشد.

وقتی میخواهید طرح بزرگی را برای بافت انتخاب کنید چله کشی آن را به یک شخص خبره بدهید تا برایتان چله کشی کند.

وقتی چوب هاف و تسمه را وارد چله  می کنید دقت کنید به چله ها آسیبی نرسد در حد امکان چوب هاف و تسمه را با چسب شیشه ای پهن بپوشانید تا آسیبی به چله نرساند.

امیدواریم آموزش ها مورد قبول شما هنرجوهای عزیر واقع شده باشه و تونسته باشین از آموزش ها بهره لازم رو ببرید اگر مشکلی در هر قسمت از آموزش ها داشته باشین میتونید با پشتیبانی در ارتباط باشین و مشکلتون رو حل کنید.

برای مشاهده ی بخش بعدی کلیک کنید: آموزش پودکشی

2018-07-26T14:50:21+00:00

دیدگاه خود را بنویسید